Kdo je Daniel Kufa?

Každý rok vyrazím někam na dovču. Nebo taky na tři, čtyři.

Ne. Nejsem tak bohatý. Jen jsem se naučil jak si dovolenou zařídit chytře a levně.

Zjistil jsem, že spoustu lidí okolo mě neví jak na to, mají různé obavy nebo si myslí, že by to stálo hodně peněz.

A tak povzbuzuju a učím lidi, aby si zařídili dovolenou svých snů, za peníze, které je nezruinují a se zážitky, na které nezapomenou.

Míval jsem strach vyrazit na dovolenou i s cestovkou, teď jezdím bez cestovky a za polovinu peněz mám 3x tolik zážitků.

Možná se v mém příběhu taky najdete. Od malička jsme se sourozenci pravidelně trávili dovolenou o prázdninách u babičky. Když umřela, nikam jsme nejezdili. Natož do zahraničí. Bylo nás s rodiči dohromady 6 a peněz nebylo nazbyt.

A tak jsem jen vždycky poslouchal spolužáky, že zase byli tu v Chorvatsku, tu v Řecku, Egyptě či Španělsku, Itálii, ale i Austrálii, USA nebo Thajsku.

Nebylo to příjemné, přesto jsem to nijak neřešil. Věděl jsem, že na to prostě nemáme, ale bylo mi to líto.

Až na vysoké škole, mě kamarád přemluvil, že si vyrazíme do Bulharska. Dostal jsem od mámy peníze za odměnu za dokončení bakalářského studia. Použil jsem je na dovolenou v Bulharsku, zažil svůj první let a všechny je utratil.

Tehdy to byla skoro celá mámina výplata, dnešních 20 tisíc. A ta dovolená mě nijak extra nenadchla. Namísto pocitu uchvácení to bylo zklamaní.

A pak dlouhých 8 let nic. Žádná zahraniční dovolená. Zpětně vím, že jsem si vyčítal, že jsem utratil tolik peněz za jednu jedinou dovolenou s cestovkou. Přišlo mi to příliš.

Ale babička vždycky říkavala - “Co sníš a zažiješ ti nikdo nikdy neveme.” A tak jsem se nechal přemluvit, abych někam vyrazil po letech - tentokrát pětidenní výlet do USA. Bylo mi jednatřicet. Prakticky nic jsem nemusel řešit, vše zařídil kamarád. Ale stejně ve mně hlodal červíček pochybností, že za 50 tisíc jsem si teda mohl dopřát něco výrazně lepšího.

Později jsem zjistil, že kamarádka utratila cca 60 tisíc za 3 týdny, rovněž v Americe. A když mi o tom vyprávěla, namísto abych byl nadšený z jejich zážitků, mě uvnitř štvalo, že jsem utratil 50 tisíc za 5 dní a s její dovolenou se to nedá ani srovnat.

Začal jsem se porovnávat s druhými a nechal to na sebe příliš dolehnout. Porovnávání je cesta do pekla. Obzvlášť, když sledujete načančané, upravené a hodiny retušované fotky, které s realitou nemají nic společného. Je to past!

Jen ve mně rostla frustrace. Záviděl jsem jim. Proč taky nesbírám nezapomenutelné zážitky někde v exotice? Jak to dělají? Kde na to berou? Měl jsem pocit, že na dovolené je KAŽDÝ kromě mě. Takže jako bonus se dostavil i pocit méněcennosti.

Jak se vyhnout nepodařené dovolené?

Měl jsem hlavu plnou obav, strachů, předsudků a mýtů jak je to vše složité. Nevěděl jsem jak dovolenou naplánovat a měl strach z toho, že něco opomenu. Nevěděl jsem, kde najít jasné, ucelené a nápomocné informace. 

Mělo to i své světlé stránky. Bylo mi trapně z toho, že si ani netroufnu zařídit sám zahraniční dovolenou. “Jsi úplně neschopný Danieli,” říkal jsem si. Naštěstí mi došlo, že mám jen strach z neznáma. Z něčeho, co jsem nikdy nedělal. Nikdo mě k tomu nevedl, nikdo mě to nenaučil a já si nalhával, že mi to až tolik nevadí.

Zdravě mě to naštvalo a začal jsem si o cestovním ruchu, dovolených, cestovkách a cestování zjišťovat vše, co se dalo. Chodil jsem na cestovatelské přednášky, četl knihy, weby, blogy, bavil se s cestovateli, zjišťoval všemožné triky, rady a tipy, jak cestovat levně, chytře a často a aplikoval to postupně v praxi nebo sám objevoval, co vše je možné.

Teď to dělám po svém

Od té doby si všechny dovolené zařizuju sám. Ať už jsem vyrazil s parťákem s rodinou nebo samotný, vždy to bylo výrazně levnější a výrazně zábavnější a pestřejší než kdybych jel s cestovkou.

Namátkou Srí Lanka - krom válení na pláži a koupání v moři jsme tam zažili:

  • potápění se žraloky a želvami
  • grilování s místními, které jsme opili českou slivovicí
  • koupání pod vodopádem
  • projížďku na neosedlaném slonovi
  • jídlo, spoustu jídla

A kolik mě to komplet stálo? (Letenky, ubytování, jídlo, zážitky útraty)

Tabulka napoví:

Dovolená S cestovkou Bez cestovky
Srí Lanka na 14 dní 60 000,- Kč 25 000,- Kč
Kanada na 16 dní 70 000,- Kč 33 000,- Kč
Maroko na 5 dní 12 000,- Kč 5000,- Kč
Korfu na 8 dní 15 000,- Kč 7000,- Kč

Kdybychom se jen váleli u moře a na pláži, bylo by to tak za 20 tisíc, se vším všudy. S cestovkou, která vás nechá někde v rezortu, za 14 dní dáte 60 tisíc ani nemrknete - a to není nic pro mě.

A tak si teď dokážu za 20 tisíc užít i 3 dovolené ročně a jediný problém, který řeším, že nemůžu být na dvou místech naráz. Namísto, abych propadal nářkům, jestli si dovolenou můžu dovolit, řeším dilema, jestli vyrazím raději na Malorku, Krétu či Sardinii.

Dnes nejsem ten, kdo se nechá ukecat na předraženou dovolenou. Dnes jsem ten, kdo si zaletí k moři za cenu dovolené v Česku. Vím jak na to a nemám důvod to dělat jinak.

Loni jsem byl v Jordánsku, Maroku a Korfu. A ke konci roku v Budapešti. Ono taky, proč ne, když mě to nestojí majlant.

A tak se držím babiččina: “Co sníš a zažiješ ti nikdo nikdy neveme” a povzbuzuju lidi, aby si zařídili dovolenou svých snů, za peníze, které je nezruinují a se zážitky, na které nezapomenou.

Chceš taky vědět jak to dělám?